שלום אורח
 
התחבר

 
נא להמתין...

מהי גלובליזציה?

|

נועה שפירא

|
צפיות: 48873
|
דרוג  (25)

כשמדברים על גלובליזציה, מתכוונים לתהליך שבו גורמים חברתיים, תרבותיים, כלכליים ופוליטיים מתקיימים במישור העולמי, ללא קשר לגבולות של מדינות או למרחקים גאוגרפיים.

העולם קטן מאוד, ואנחנו אזרחי העולם...

 

בעידן האינטרנט והתקשורת, כשקל מאוד להגיע ממקום למקום, מדברים על גלובליזציה. אזרחי העולם כולו מושפעים מאותן תופעות: מעבר של סחורות ממקום למקום, תופעות סביבתיות כמו התחממות כדור הארץ, הגירת עבודה, פליטים, מחלות, מלחמות ועוד...

 

האם זה טוב או רע? איך זה משפיע עלינו? 

כשמדברים על גלובליזציה, מתכוונים לתהליך שבו גורמים חברתיים, תרבותיים, כלכליים ופוליטיים מתקיימים במישור העולמי, ללא קשר לגבולות של מדינות או למרחקים גאוגרפיים.

 

כל הפעילויות וההתפתחויות האלה עושות את כדור הארץ ל"מקום אחד", או ל"כפר גלובלי". לגלובליזציה מאפיינים רבים: באופן כללי מרחקים וגבולות משפיעים פחות בכל תחומי החיים;

 

מדינות רחוקות זו מזו גיאוגרפית נעשות תלויות זו בזו; קל יותר לעבור ממדינה למדינה, ובעיקר להעביר כסף, רכוש וסחורות ממדינה למדינה; חברות ומפעלים פועלים על פני העולם כולו, וכל רכיב במוצר מסוים מיוצר במדינה אחרת.

 

 היתרונות והחסרונות של הגלובליזציה

 

טיעונים בעד הגלובליזציה

יש הרואים בגלובליזציה סימן להתקדמות האנושות בכיוון חיובי, כלומר - היחלשותה של מדינת הלאום, שבעיני רבים היא המקור לרוב הבעיות בעולם, ובעיקר למלחמות. אילו ישכילו בני האדם לחשוב במושגים של טובת "הכפר הגלובלי" - יהיה לכולם טוב יותר; ייווצר עולם חסר גבולות, ויתחיל עידן של שוויון אוניברסלי, רווחה, שלום וחירות. 

 

טיעונים נגד הגלובליזציה

המתנגדים לגלובליזציה רואים בה ניסיון להשלטת תרבות המערב על העולם כולו. הם טוענים כי ההומוגניות (האחידות) שאליה שואפת הגלובליזציה מבטאת חוסר סובלנות ל"אַחֵר". המטרה, לדעתם, צריכה להיות חברה עולמית הטרוגנית, שבה כל מדינה, בשונות שלה, תורמת לטובת הכלל.

 

נוסף על כך הגלובליזציה פועלת לטובת העשירים והחזקים על חשבון העניים והחלשים והיא מונעת ממדינות ואזורים רבים, המנוצלים על ידי מדינות מתועשות וחברות רב-לאומיות לתועלתן, לעלות על דרך של התפתחות כלכלית ותרבותית מאוזנת ומבוקרת. כך, למשל, חברות המייצרות מוצרים להפצה במדינות המערב, מנצלות כוח עבודה זול במדינות העולם השלישי (למשל - הודו, פקיסטן, מקסיקו, סין).

  

סרטון היוצא נגד תופעת הגלובליזציה:  

 

הגירת עבודה - ממאפייני הגלובליזציה  

הגירת עבודה היא תנועה המונית של אוכלוסייה, המהגרת בעיקר מן המדינות המתפתחות,  העניות, אל המדינות המפותחות והעשירות של מערב אירופה וארצות הברית. המהגרים נעים בחיפוש אחר עבודה ששכרה גבוה מן השכר שבארצות מוצאם, במטרה לשפר את מצבם הכלכלי. במקרים רבים מדינות, ובהן ישראל, מעודדות מהגרי עבודה לבוא אליהן. כך הן משיגות כוח עבודה זול לעבודה בענפים שבהם אזרחי המדינה אינם מעונינים לעבוד (בניין, חקלאות, סיעוד ועוד).

הגלובליזציה והגירת העבודה, שהיא אחד ממאפייניה, מביאות גם למצבים של ניצול ופגיעה בזכויות אדם בכלל ובזכויות עובדים בפרט.

  

(על פי אתר הכנסת והספרייה הווירטואלית, מטח)

לקובץ פריט המידע

למשימת הכנת קולאז': העולם קטן מאוד

 
תגובות ‏‎(‏‎1 תגובות‏‎)‏‎
תגובות ‏‎(‏‎1 תגובות‏‎)‏‎
הוספת תגובה
שם השולח:
דוא"ל:
 
*כותרת:
תוכן:
1.
כמות השטויות שרשומות כאן באמת מדהימה. ‏‎ ‏‎ דווח על תוכן פוגעני תודה על ההתייחסות
הטיעונים בעד לא פחות גרועים מהטיעונים נגד .. וזה אם ניקח את הטיעונים הרשומים כאמת לאמיתה. אם זה החומר שמועבר לילדים דרך מוסדות החינוך, מצבנו רע מאד.
תמיר, ‏‎(‏‎22.01.17‏‎)
 
© כל הזכויות שמורות למטח – המרכז לטכנולוגיה חינוכית
לצפייה תקינה באתר תוכלו לעיין ברשימת דפדפנים נתמכים ותוספים נדרשים